Zjawisko uporczywego nękania, często określane mianem stalkingu, to poważny problem społeczny, który może mieć druzgocący wpływ na życie pokrzywdzonego. W dzisiejszym świecie, gdzie rozwój elektronicznych środków komunikacji postępuje w szybkim tempie, formy tego typu przestępstwa stają się coraz bardziej zróżnicowane i trudniejsze do zwalczania. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym jest uporczywe nękanie, jakie są jego konsekwencje prawne i jak można się przed nim bronić.
Zgodnie z art 190a kodeksu karnego, uporczywe nękanie jest przestępstwem, które polega na działaniach, które nękają inną osobę lub osobę jej najbliższą, a co więcej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność. Uporczywy charakter oznacza, że działania te są powtarzalne i długotrwałe, a nie jednorazowe incydenty. Przepis ten, wprowadzony do polskiego prawa w celu zwalczania coraz częściej występującego zjawiska stalkingu, ma na celu ochronę ofiar przed niepożądanymi i szkodliwymi działaniami ze strony innych osób.
Nękanie może przybierać różne formy. Nie musi to być tylko bezpośrednie kontaktowanie się z ofiarą, ale również działania pośrednie, które mają na celu naruszyć jej spokój i prywatność. Oto kilka przykładów: ciągłe dzwonienie lub wysyłanie SMS-ów, pozostawianie wiadomości pod drzwiami mieszkania ofiary, natarczywe wypytywanie o życie prywatne, śledzenie, wdzieranie się do mieszkania ofiary, przebywanie w okolicy miejsca jej zamieszkania, kontaktu z ofiarą za pośrednictwem wspólnych znajomych, rozsyłanie niechcianej korespondencji, składanie zamówień w jej imieniu, wykorzystuje jej wizerunek, a nawet kradzież tożsamości w celu wyrządzenia jej szkody. Ważne jest, aby pamiętać, że nawet jeśli pojedyncze działanie może wydawać się niegroźne, to ich uporczywy charakter sprawia, że stają się przestępstwem.
Sprawca uporczywego nękania ponosi odpowiedzialność karną. Zgodnie z art. 190a § 1 kodeksu karnego, nękanie podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat. Jeśli jednak w wyniku nękania pokrzywdzony targnie się na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2, do 15. Dodatkowo § 3 wskazuje, że jeśli w wyniku uporczywego nękania, osoba pokrzywdzona popełni samobójstwo lub usiłuje je popełnić, kara może być jeszcze surowsza. Karze podlega również ten, kto podszywa się pod inną osobę i narusza jej prywatność lub w inny sposób ją nęka.
Warto podkreślić, że potoczne określenie stalking często jest używane zamiennie z pojęciem uporczywego nękania. Z prawnego punktu widzenia oba terminy odnoszą się do tych samych działań zabronionych przez prawo karne, a więc, w gruncie rzeczy, uporczywe nękanie jest przestępstwem stalkingu. Różnice w terminologii wynikają z używania potocznego nazewnictwa w porównaniu do definicji prawnej zawartej w kodeksie karnym. Stalker to osoba dopuszczająca się przestępstwa stalkingu, czyli inaczej mówiąc, uporczywie nękająca inną osobę. Zgodnie z orzecznictwo sądów, samo poczucia zagrożenia przez ofiarę jest wystarczające, aby uznać, że popełniono przestępstwo przeciwko wolności. W kontekście prawa, należy odwoływać się do art. 190a kodeksu karnego.
Uporczywe nękanie staje się przestępstwem w momencie, gdy jego działania wypełniają znamiona określone w art 190a § 1 kodeksu karnego. Oznacza to, że muszą one nękać inną osobę lub osoby jej najbliższej i powodować u nich uzasadnione poczucie zagrożenia lub istotne naruszenie ich prywatności. Nie wystarczy jednorazowe zachowanie, aby uznać je za stalking, lecz musi być uporczywe i powtarzalne, np. nękanie za pomocą środków komunikacji, wielokrotne telefony lub SMS-y zawierające groźby lub złośliwe komentarze, czy też pozostawianie wiadomości pod drzwiami mieszkania ofiary. Istotne jest również to, że ofiara musi subiektywnie odczuwać zagrożenie lub doznawać istotnego naruszenia swojej sfery prywatnej. Ważne jest, że uporczywe działania mające na celu wyrządzić szkody majątkowej lub osobistej również będą uznawane jako przestępstwo.
W przypadku, gdy stajemy się ofiarą nękania, ważne jest, aby podjąć odpowiednie kroki. Po pierwsze, należy zabezpieczyć dowody, które mogą posłużyć w postępowaniu karnym, takie jak wiadomości SMS, e-maile, nagrania rozmów czy zdjęcia. Po drugie, należy zgłosić przestępstwo na policję, która wszcznie postępowania karnego. Jeżeli nękanie dotyczy danych osobowych w celu wyrządzenia szkód, warto również skontaktować się z prawnikiem. Warto unikać bezpośredniego kontaktu ze sprawcą oraz informować o sytuacji zaufane osoby. Jeżeli czujemy się zagrożeni, należy rozważyć możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej, adwokat Olsztyn oferuje kompleksową pomoc w sprawach karnych. Nasza kancelaria adwokacka ma duże doświadczenie w prowadzeniu spraw dotyczących przestępstwa stalkingu.
W sprawach o uporczywe nękanie, postępowanie karne toczy się na wniosek pokrzywdzonego, o czym mówi § 2 art 190a kodeksu karnego. Oznacza to, że to od decyzji osoby pokrzywdzonej zależy, czy sprawa trafi do sądu. Postępowanie może obejmować przesłuchania świadków, analizę dowodów oraz, w uzasadnionych przypadkach, powołanie biegłych. Celem jest zebranie materiału dowodowego, który pozwoli ustalić, czy doszło do popełnienia przestępstwa i wydać sprawiedliwy wyrok. Warto pamiętać, że osoba pokrzywdzona ma prawo do udziału w postępowaniu karnym i może zgłosić wniosek o naprawienie wyrządzonej szkody przez sprawcę.
Gdy sprawca nęka i jego działania naruszają naszą prywatność, bardzo ważnym jest szybkie działanie. Przede wszystkim gromadź dowody – zachowaj wiadomości, SMS-y, e-maile, screeny z portali społecznościowych, itp. Zgłoś sprawę na policję, która ma obowiązek wszcząć postępowanie. Jeśli chcieć dochodzić roszczeń na drodze sądowej, skorzystaj z pomocy prawnej, którą oferuje doświadczony adwokat. Prawo karne stoi na straży bezpieczeństwa obywateli i pomaga w walce z przestępstwem stalkingu.
W dobie internetu i mediów społecznościowych, nękanie przybiera również formę cyberstalkingu. Polega ono na uporczywym nękaniu za pomocą środków komunikacji elektronicznej, np. poprzez wysyłanie niechcianych wiadomości, publikowanie obraźliwych komentarzy czy podszywanie się pod ofiarę w sieci. Tego typu działania są równie szkodliwe i niebezpieczne, jak nękanie w świecie rzeczywistym i również podlegają karze. Sprawca cyberstalkingu również ponosi odpowiedzialność karną. Przepisy dotyczące uporczywego nękania obejmują swoim zasięgiem również zachowania mające miejsce w przestrzeni internetowej. Portal polskiej policji podkreśla, że ofiary stalkingu internetowego powinny dbać o swoją prywatność w sieci, a także zgłaszać tego typu przestępstwa na policję.
Uporczywe nękanie, czyli stalking, to poważne przestępstwo, które może wyrządzić wiele szkód osobowych i majątkowych. Nękanie może przybierać różne formy, od bezpośredniego kontaktu, po nękanie za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Jeśli staniemy się ofiarą, ważne jest, aby jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki prawne i zgłosić popełnienia przestępstwa na policję. Sprawca musi ponieść konsekwencje swojego działania, a my musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo i prywatność. Pamiętajmy, że uporczywe nękanie nie jest zjawiskiem, na które należy przymykać oko. W przypadku naruszenia Twoich praw skorzystaj z pomocy profesjonalisty – nasza kancelaria adwokacka w Olsztynie chętnie Ci pomoże. Zespół prawników ma szeroką wiedzę z zakresu prawa pracy i prawa karnego, co zapewnia kompleksową pomoc w rozwiązaniu każdego problemu.
Stan po użyciu alkoholu to jeden z kluczowych terminów w polskim prawie drogowym, mający istotne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa ruchu i odpowiedzialności kierowców. Przepisy precyzują, jakie wartości stężenia alkoholu we krwi lub wydychanym powietrzu są kwalifikowane jako stan po użyciu alkoholu, a jakie wskazują na …
Przestępstwo oszustwa jest jednym z najczęściej spotykanych wykroczeń w polskim systemie prawnym. Dotyczy sytuacji, w których sprawca poprzez wprowadzenie w błąd lub wyzyskanie błędu, doprowadza pokrzywdzonego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. W Polsce, kwestie te regulowane są przez Kodeks Karny, a kluczowy przepis w tym zakresie …
Testament a zachowek to dwie kluczowe kwestie w prawie spadkowym, które nierzadko budzą kontrowersje i emocje wśród spadkobierców. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest zachowek, jakie zasady nim rządzą oraz co się dzieje, gdy testament pomija najbliższych. Dowiesz się również, w jaki sposób można dochodzić …
Alimenty na żonę to kwestia budząca wiele emocji i pytań, szczególnie w kontekście rozwodu. W Polsce regulacje dotyczące alimentów są jasno określone w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, jednak wielu małżonków nadal nie wie, w jakich sytuacjach należy się świadczenie. Czy alimenty na żonę są możliwe …
Kancelaria Adwokacka
ul. Prosta 23/2, 10-028 Olsztyn
Adwokat Maciej Karpiński
Tel. 793 104 599
e-mail: m.karpinski@olsztyn-adwokat.pl
Adwokat Patrycja Karpińska
Tel. 510 165 584
e-mail: dr.p.karpinska@olsztyn-adwokat.pl