Prawo pracy to jedna z najpopularniejszych gałęzi prawa, która dotyczy niemal wszystkich. Pomimo że często nie zdajemy sobie z tego sprawy, to prawo pracy określa prawie wszystkie kwestie związane z zatrudnianiem pracowników na dane posady. Co warto o nim wiedzieć i jakie są jego podstawowe założenia?
Prawo pracy to zbiór norm prawnych, które wyjaśniają, jakie prawa i obowiązki mają pracownicy oraz pracodawcy. Zgodnie z nim pracodawcy oraz pracownicy mają równe prawa i obydwie strony zasługują na wzajemny szacunek. Specyfika tych stanowisk jest jednak zupełnie inna, co szczegółowo uwzględnia kodeks pracy i wyjaśnia, jakie prawa oraz obowiązki są nałożone na obydwie strony.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą usług na stronie: https://www.olsztyn-adwokat.pl/category/zakres-uslug
Prawo pracy jest jednak zawarte nie tylko w kodeksie pracy, ale również w ustawach, aktach wykonawczych czy porozumieniach zbiorowych. Tematyka ta jest bowiem na tyle szeroka, że zawarcie jej w jednym akcie bądź ustawie byłoby po prostu niemożliwe. Co interesujące, o prawie pracy mówi również Konstytucja RP.
Zgodnie z zapisami w niej zawartymi, podczas realizowania obowiązków służbowych respektowane muszą być zasady wolności pracy oraz równości płci w miejscu pracy. Oznacza to, że pracodawcy wobec pracowników nie mogą dopuszczać się przejawów dyskryminacji czy ksenofobii. Kodeks pracy określa szczegółowo regulamin pracy i zasady z nim związane, jednak fakt, że podstawowe przepisy prawa pracy znajdują się w Konstytucji RP, potwierdza, jak istotna jest ta tematyka.
Prawo pracy przede wszystkim określa, kim jest pracodawca oraz pracownik. Zgodnie z obowiązującymi zasadami, pracodawcą nazywa się osobę prawną, fizyczną bądź inną jednostkę organizacyjną, która posiada swoją działalność gospodarczą i zatrudnia do niej pracowników. Pracownikiem jest natomiast nazywana osoba wykonująca określone obowiązki na rzecz pracodawcy, za które pobiera wynagrodzenie.
Potrzebujesz wsparcia w innym zakresie – zapraszam do kontaktu!
Prawo pracy ma za zadanie regulować kwestie związane ze stosunkiem pracy, urlopem wypoczynkowym oraz ochroną pracy kobiet i potencjalnym rodzicielstwem. Zgodnie z prawem pracy każdy pracownik ma prawo do urlopu i odpoczynku od pełnienia obowiązków służbowych. Prawo to reguluje również aspekty związane z rozwiązywaniem umowy o pracę oraz sposobem jej zawierania. Co więcej, zapewnia ono możliwość wykonywania pracy zdalnej i pobierania za nią wynagrodzenia. W prawie pracy poruszony zostaje także wątek związany z obowiązkiem odprowadzania podatków od swoich poborów.
W prawie pracy spora uwaga poświęcona jest także osobom młodocianym i sposobom ich zatrudniania. Zgodnie z nim najwcześniejszym wiekiem, w którym można rozpocząć pracę zarobkową, jest 15 lat. Osoby niepełnoletnie są jednak objęte szeregiem praw, które mają je chronić przed wykorzystywaniem przez pracodawców. Jeden z działów kodeksu pracy jest również poświęcony bezpieczeństwie i higienie pracy.
Reguluje on zobowiązania pracodawcy w zakresie przeszkolenia BHP i ewentualnego zaopatrzenia w odzież ochronną, jeżeli specyfika danego zawodu tego wymaga. W kodeksie pracy zawarte są również informacje o minimalnym wynagrodzeniu oraz maksymalnym czasie pracy. Zapisy te mają na celu ochronę pracowników i zapewnienie im godnego oraz sprawiedliwego traktowania.
Jeżeli interesuje Cię tematyka prawa pracy i masz pewne wątpliwości z tego zakresu, to rekomendowane jest skorzystanie z pomocy doświadczonego adwokata. Dzięki jego pomocy możliwe jest rozwiązanie potencjalnych sporów pomiędzy pracownikami a pracodawcą, ustalenie stosunku pracy czy zainicjowanie postępowań w zakresie roszczeń z tytułu wypadków przy pracy.
Zakres usług prawa pracy i ubezpieczeń społecznych obejmuje:
Dzięki cennym wskazówkom adwokata możliwe jest lepsze zrozumienie prawa pracy oraz dowiedzenie się więcej na temat praw i obowiązków, jakie nam przysługują. Jeżeli szukasz renomowanego adwokata, to warto zaufać Kancelaria Adwokacka w Olsztynie Maciej Karpiński Patrycja Karpińska. Cieszy się ona świetnymi recenzjami, toteż wybranie jej jest zawsze strzałem w dziesiątkę.
Kancelaria Adwokacka
ul. Prosta 23/2, 10-028 Olsztyn
Adwokat Maciej Karpiński
Tel. 793 104 599
e-mail: m.karpinski@olsztyn-adwokat.pl
Adwokat Patrycja Karpińska
Tel. 510 165 584
e-mail: dr.p.karpinska@olsztyn-adwokat.pl