Spadki i darowizny Tło baneru

Spadki i darowizny

Strona główna » Zakres usług » Spadki i darowizny

Otrzymałeś ostatnio spadek albo darowiznę? Zastanawiasz się, kiedy powstaje z tego tytułu obowiązek podatkowy? Jaka jest wysokość podatku, którą należy uiścić do właściwego urzędu skarbowego? Kiedy zaś nie ma takiej konieczności? Kto może skorzystać z tego przywileju? O tym dowiesz się z poniższego poradnika.

Spadek a obowiązek podatkowy

Jak aktualnie kształtują się przepisy, jeśli chodzi o spadki i darowizny? Kiedy trzeba zapłacić od tego podatek? Z taką koniecznością należy się zazwyczaj liczyć (są bowiem pewne wyjątki, o których zaraz dowiesz się więcej), jeśli dana osoba otrzymała majątek w postaci spadku lub darowizny. Co równie istotne, tę daninę należy uiścić, gdy wartość otrzymanego majątku przekracza obowiązującą obecnie kwotę wolną od podatku.

Spadek a obowiązek podatkowy

Potrzebujesz wsparcia w zakresie prawa pracy – zapraszam na stronę https://www.olsztyn-adwokat.pl/prawo-pracy-i-ubezpieczen-spolecznych

Kiedy nie płacimy podatku od spadku? Członkowie najbliższej rodziny mogą liczyć na pewne przywileje!

Obecnie (stan na 9 czerwca 2023 roku) opodatkowaniu nie podlegają spadki i darowizny o wartościach, które nie przekraczają następujących kwot wolnych:

Jaka jest wysokość podatku od spadku?

W przypadku stwierdzenia nabycia spadku lub darowizny trzeba podjąć odpowiednie kroki, jeśli zachodzi konieczność zapłaty wymaganej przez prawo kwoty podatku.

Z jakimi kosztami trzeba liczyć się w praktyce? Warto zaznaczyć, że należny podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku (na podstawie następującego podziału):

Jaka jest wysokość podatku od spadku?

Spadki i darowizny od nabywców zaliczanych do I grupy podatkowej

Spadki i darowizny od nabywców zaliczanych do II grupy podatkowej

Spadki i darowizny od nabywców zaliczanych do III grupy podatkowej

Kiedy trzeba zgłosić nabycie spadku do urzędu skarbowego?

Osoby, które otrzymały spadki lub darowizny, powinny jak najszybciej zgłosić ten fakt do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu skarbowego. Jakie dokumenty należy wypełnić? W przypadku spadku trzeba skorzystać z druku SD 3. Po otrzymaniu darowizny, obdarowany powinien zaś zgłosić ten fakt poprzez wypełnienie formularza SD Z2.

Pamiętaj: zgłoś nabycie spadku/darowizny maksymalnie w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania majątku. Nawet, jak nie musisz płacić żadnego podatku. Jeśli powstaje zaś taka konieczność, to należy uregulować swoje zobowiązania w terminie jednego miesiąca od przyjęcia spadku/darowizny.

Masz pewne wątpliwości odnośnie opodatkowania spadków i darowizn? Nie wiesz, czy np. musisz coś płacić fiskusowi? W takim razie serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Adwokat Olsztyn - Maciej Karpiński

Nasza Kancelaria Adwokacka (prowadzona przez adwokata Macieja Karpińskiego i adwokat Patrycję Karpińską) powstała w 2016 roku (w Olsztynie).

Świadczymy profesjonalne i kompleksowe usługi obejmujące m.in:


Zobacz również
Inne usługi naszej Kancelarii

Maszy pytania?
Odpowiemy tak szybko jak jest to możliwe
Szybki kontakt
Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Kancelaria Adwokacka
ul. Prosta 23/2, 10-028 Olsztyn

Adwokat Maciej Karpiński
Tel. 793 104 599
e-mail: m.karpinski@olsztyn-adwokat.pl

Adwokat Patrycja Karpińska
Tel. 510 165 584
e-mail: dr.p.karpinska@olsztyn-adwokat.pl

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej Zaufaj naszej Kancelarii

Skontaktu się z nami
Wyjście
Przewiń na górę