Prawo rzeczowe ochrona własności i posiadania Tło baneru

Prawo rzeczowe ochrona własności i posiadania

Strona główna » Zakres usług » Prawo rzeczowe ochrona własności i posiadania

Zagadnienia prawne dla wielu osób są poważną zagwozdką, a ich właściwe zrozumienie stanowi poważny problem. Szczególnie wiele wątpliwości jest zazwyczaj związanych z prawem własności – co należy o nim wiedzieć i jakie są jego cechy charakterystyczne?

Co to prawo własności?

Ochrona własności intelektualnej czy prawo własności to bardzo często spotykane terminy, jednakże mało kto wie, co oznaczają one w praktyce. Zgodnie z definicją, ochrona własności uprawnia właściciela do swobodnego korzystania z rzeczy oraz rozporządzania nimi zgodnie ze swoją wolą. Co więcej, zapewnia ona ochronę własności intelektualnej. Zasady dotyczące prawa własności zostały szczegółowo opisane w kodeksie cywilnym, jednak wzmianki na jego temat możemy przeczytać również w Konstytucji RP.

Co to prawo własności?

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą usług. 

Prawo własności jest niebywale szerokim zagadnieniem – może być rozumiane chociażby jako prawo do korzystania z owoców znajdujących się na terenie swojego ogródka, ale również jako uprawnienie umożliwiające przetwarzanie danej rzeczy bądź jej niszczenie. Prawo własności umożliwia również rozporządzanie przedmiotami, co oznacza, że możliwe jest przenoszenie własności na inną osobę.

Roszczenie windykacyjne – co warto o nim wiedzieć?

Z pojęciem prawa własności ściśle powiązane jest roszczenie windykacyjne. Zgodnie z zapisami zawartymi w kodeksie cywilnym, może ono zostać wniesione w sytuacji, gdy inna osoba włada naszą rzeczą. Celem roszczenia windykacyjnego jest powrót danego przedmiotu do jego pierwotnego właściciela. Zabieg ten nie obejmuje oczywiście sytuacji związanych z najmem czy dzierżawą, albowiem działa wyłącznie wtedy, gdy zostaliśmy bezprawnie pozbawieni rzeczy należącej do nas.

Roszczenie windykacyjne - co warto o nim wiedzieć?

Warto jednak mieć na uwadze, że przepisy z zakresu ochrony własności są relatywnie skomplikowane. Podczas roszczenia windykacyjnego właściciel ma obowiązek przedstawienia dowodu, który potwierdza, iż jest on właścicielem danej rzeczy. Mogą to być zarówno akty notarialne, jak i decyzje administracyjne czy orzeczenia sądowe. W sytuacji, gdy nie posiadamy dowodów na piśmie, możliwe jest również przeprowadzenie wywiadu ze świadkami, jednak metoda ta jest względnie rzadko wcielana w życie.

Czym cechuje się roszczenie negatoryjne?

Innym popularnym narzędziem umożliwiającym ochronę prawa własności jest również roszczenie negatoryjne. Jest ono realizowane w sytuacji, kiedy właściciel posiada fizycznie daną rzecz, aczkolwiek działania drugiej strony sprawiają, iż niemożliwe jest korzystanie z niej we właściwy sposób. Kodeks cywilny reguluje takie przypadki i uprawnia właściciela ruchomości bądź nieruchomości do wniesienia roszczenia o zmianę bieżącego stanu rzeczy.

Czym cechuje się roszczenie negatoryjne?

Potrzebujesz wsparcia w zakresie prawa karnego – https://www.olsztyn-adwokat.pl/prawo-karne-i-wykroczeniowe

Roszczenie negatoryjne nie obejmuje jednak swoją ochroną skutków zlikwidowania wyrządzonej szkody. Oznacza to, że ma przede wszystkim znaczenie prewencyjne i ma zapobiegać nadużyciom względem właściciela. W przypadku roszczenia negatoryjnego powództwo może wnieść zarówno właściciel, jak i dzierżawca, wieczysty użytkownik czy najemca. Warto również pamiętać o tym, że roszczenie negatoryjne nie ulega przedawnieniu, jeżeli dotyczy nieruchomości. Analogicznie jest z roszczeniem windykacyjnym.

Co robić, jeżeli mamy wątpliwości z zakresu prawa rzeczowego?

Ochrona własności to względnie skomplikowana tematyka, która dla osób nieinteresujących się prawem może być czarną magią. Niestety jednak, prawo to bardzo często dotyczy nas bezpośrednio. Kiedy dochodzi do takiej sytuacji, warto skorzystać z usług renomowanej kancelarii adwokackiej, która okaże nam niezbędne wsparcie. W zakresie jej kompetencji mogą znajdować się zarówno sprawy związane z zasiedzeniem, jak i kwestie dotyczące eksmisji, zniesienia współwłasności czy użytkowania wieczystego.

 

Adwokat Olsztyn - Maciej Karpiński

 

Wsparcie adwokata może okazać się niezwykle przydatne, gdyż jego cenne wskazówki i porady znacząco zwiększają prawdopodobieństwo pozytywnego rozwiązania sprawy. Jeśli szukasz sprawdzonego adwokata, to warto skorzystać z kancelarii adwokata Macieja Karpińskiego i adwokat Patrycji Karpińskiej. Wyróżnia się ona ponadprzeciętnym profesjonalizmem i szerokim spektrum kompetencji, toteż zaufanie jej jest strzałem w dziesiątkę dla wszystkich osób, które na własnej skórze dowiedziały się, czym jest naruszenie praw własności.

Zakres usług z prawa rzeczowego ochrony własności i posiadania obejmuje:


Zobacz również
Inne usługi naszej Kancelarii

Maszy pytania?
Odpowiemy tak szybko jak jest to możliwe
Szybki kontakt
Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Kancelaria Adwokacka
ul. Prosta 23/2, 10-028 Olsztyn

Adwokat Maciej Karpiński
Tel. 793 104 599
e-mail: m.karpinski@olsztyn-adwokat.pl

Adwokat Patrycja Karpińska
Tel. 510 165 584
e-mail: dr.p.karpinska@olsztyn-adwokat.pl

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej Zaufaj naszej Kancelarii

Skontaktu się z nami
Wyjście
Przewiń na górę