Prawo karne i wykroczeniowe Tło baneru

Prawo karne i wykroczeniowe

Strona główna » Zakres usług » Prawo karne i wykroczeniowe

Prawo karne – podstawowe informacje

Spośród licznych gałęzi prawa, które budzą szczególne zainteresowanie obywateli, mediów i opinii publicznej, w Polsce, najsłynniejszym i w największym stopniu działającym na naszą wyobraźnię, jest niewątpliwie prawo karne, które podstawy warto jest znać każdemu obywatelowi.

Obejmuje ono m.in.:

Czym jest prawo karne?

Prawo karne w znaczeniu najszerszym to po prostu zbiór wszelkich przepisów, które odnoszą się do czynów zabronionych i karanych w danym społeczeństwie. Przepisy prawa karnego nie ograniczają się jedynie do katalogu czynów zabronionych i szeregu kar (tę grupę nazywamy prawem materialnym), ale również w sposób szczegółowy określają przebieg procesu karnego (jest to prawo karne formalne) oraz praktyki wykonywania kar (nazywane prawem wykonawczym). Szczególne znaczenie przepisów prawa karnego związane jest z rolą, jaką pełni w społeczeństwie, pozwalając zachować stabilność społeczną zniechęcając obywateli do niektórych zachowań.

Prawo karne - podstawowe informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą usług na stronie: https://www.olsztyn-adwokat.pl/category/zakres-uslug

 

Najważniejsze z instytucji prawa karnego

Charakterystycznymi i unikatowymi dla prawa karnego instytucjami są wina, przestępstwo oraz kara. Wina to zarzucalność popełnionego czynu, definiowana często jako stosunek psychiczny sprawcy do popełnienia czynu. Przestępstwo to czyn zabronionych pod groźbą kary przez ustawę. Z kolei kara to dolegliwość dla sprawców przestępstwa wskazywana przez sąd karny – może być ona związana z grzywną, ograniczeniem lub pozbawieniem wolności.

Zasady prawa karnego

Aby uniknąć nadużyć i opresji ze strony sądu karnego, sędziowie muszą przestrzegać szeregu zasad prawa karnego, które wyrażone są najczęściej w formie łacińskich maksym i swój rodowód czerpią jeszcze z czasów starożytnego Rzymu.

Najważniejsze z idei regulujących prawo karne to:

Zasady prawa karnegoPotrzebujesz wsparcia w prawie rodzinnym – zapraszam do kontaktu!

 

Oskarżony w prawie karnym

W procesie karnym najważniejszą osobą pozostaje oskarżony, zaś polski kodeks karny różnicuje oskarżonych wedle kryterium roli pełnionej w danym przypadku naruszenia prawa. Jeśli wykroczenie lub przestępstwo może zostać dokonane przez każdą osobę, to wówczas mówimy o prawie karnym powszechnym. Jeśli zaś kontekst złamania prawa powiązany jest ze specjalistycznym, ściśle określonym środowiskiem społecznym, to wówczas mówimy o prawie karnym indywidualnym lub szczególnym – np. wojskowym, skarbowym czy nieletnich.

Instancyjność procesu karnego

Jednym z filarów obiektywnego, uczciwego i stojącego na straży praw oskarżonego procesu karnego jest jego wieloinstancyjność. Decyzja sądu pierwszej instancji (okręgowego lub rejonowego) może zostać podważona przez każdą ze stron procesu poprzez środku odwoławcze, co skutkuje powtórzeniem całego postępowania w sądzie drugiej instancji (okręgowym lub apelacyjnym). W przypadku dalszych wątpliwości co do formalnej strony procesu strona ma możliwość wniesienie skargi kasacyjnej do sądu najwyższego, który podejmuje ostateczną decyzję w danej sprawie.

Pomoc w sprawach karnych

Złożoność meandrów prawa karnego często budzi zakłopotanie u zwykłych obywateli bez wiedzy prawniczej. Trzeba pamiętać, że sprawy karne nie są proste i generują możliwość popełnienia sporej ilości błędów.

Pomoc w sprawach karnych

Świadczymy również usługi z zakresu prawa gospodarczego i handlowego.

Dlatego w kwestiach związanych z prawem karnym i wykroczeniowym najlepiej jest zaufać wykwalifikowanym specjalistom z kancelarii prawnej takiej jak zlokalizowana w Olsztynie Kancelaria Adwokacka Maciej Karpiński. Merytoryczne doradztwo w szerokim zakresie usług jest gwarantem naszego bezpieczeństwa prawnego, emocjonalnego i finansowego. Korzystanie z pomocy prawnej ekspertów nie jest powodem do wstydu, a normą i zachowaniem, za które w przyszłości najprawdopodobniej będziemy sobie dziękować.


Zobacz również
Inne usługi naszej Kancelarii

Maszy pytania?
Odpowiemy tak szybko jak jest to możliwe
Szybki kontakt
Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Kancelaria Adwokacka
ul. Prosta 23/2, 10-028 Olsztyn
Adwokat Maciej Karpiński

Tel. 793 104 599
e-mail: m.karpinski@olsztyn-adwokat.pl

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej Zaufaj naszej Kancelarii

Skontaktu się z nami
Wyjście
Przewiń na górę