Obecnie obowiązujące przepisy prawa nie do końca regulują samą definicję mediacji. Jednak czasem należy doprowadzić do postępowania mediacyjnego, które wymaga nadzorowania przez odpowiednich specjalistów. Liczy się przede wszystkim przygotowanie, które będzie miało znaczący na ich powodzenie.
Strony sporu powinny mieć własnych mediatorów, którzy będą odpowiedzialni za reprezentowanie stron w toku postępowania mediacyjnego. Każdy z tych mediatorów, w trakcie przygotowań, musi odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą usług na stronie: https://www.olsztyn-adwokat.pl/category/zakres-uslug
Każda strona mediacji, zanim dojdzie do finalnego spotkania, powinna przesłać odpowiednie dokumenty, które pomogą mediatorowi na zapoznanie się ze sprawą. Tak, aby mediator/mediatorzy byli świadomi tego, z jakim sporem mają tak naprawdę do czynienia. Oto specjaliści, którzy są w stanie pomóc m.in. w sprawach cywilnych.
Mediator po zapoznaniu się z aktami sprawy, musi przygotować następującą listę dokumentów:
Jeżeli ktoś chciałby wiedzieć, kto jest godzien zaufania, powinien poznać listę stałych mediatorów, którzy zostali wpisani przez prezesa sądu okręgowego. Może zdarzyć się tak, że jedna osoba wpisana jest na kilka takich list, które odnosić mogą się do różnych miast. W tym akurat nie ma nic złego. Najważniejsze, że taką osobę można zatrudnić w sprawie postępowania mediacyjnego.
Kancelaria Adwokacka w Olsztynie Maciej Karpiński Patrycja Karpińska z Olsztyna oferuje możliwość reprezentacji klientów w toku postępowania mediacyjnego. To ludzie, którzy uczestniczą w mediacji z zakresu spraw rodzinnych, cywilnych, gospodarczych oraz karnych.
Strony konfliktu razem z mediatorami spotykają się w wybranym terminie. W pierwszej kolejności mediacje zostaną oficjalnie otwarte. Jest to ważne, aby obie strony były świadome m.in. takich zagadnień jak poufność mediacji, wyjaśnienie przebiegu mediacji, poinformowaniu o kosztach tego spotkania, itd. Tak, aby mieć pełną świadomość co do tego, jak wyglądają podstawowe zasady mediacji. Jeżeli żadna ze stron nie będzie zgłaszać żadnych przeciwwskazań, można przejść do głównego meritum.
W skrócie można je określić jako stanowiska każdej ze stron, negocjacje oraz propozycje ugodowe. Uwaga! Ważne jest to, że mediator/mediatorzy mogą zaoferować korzystne stanowiska ugodowe dopiero wtedy, jeżeli obydwie strony wyrażą na to zgodę. Często otrzymuje się takie przyzwolenie, dzięki czemu można doprowadzić do korzystnego rozwiązania sporu dla każdej ze stron.
W sprawach karnych mediacja sprawdza się często. Podobnie jest w przypadku wielu innych spraw, jakie kończą się ugodą. Ważne jest to, aby z jednej i z drugiej strony zawsze móc otrzymać przyzwolenie na zawarcie ugody. W tym jednak momencie należy zwrócić uwagę na wszystkie zapisy, jakie znajdą się w ugodzie. Często podczas ich omawiania wychodzi na to, że koniecznością jest podjęcie kolejnych negocjacji, aby móc dojść do rozwiązania sporu. Jeżeli cała ugoda została omówiona lub spisana, koniecznością jest podpisanie tego dokumentu przez obydwie strony mediacji.
Potrzebujesz wsparcia w innym zakresie – zapraszam do kontaktu!
Może się okazać, że konieczne będzie przedstawienie ugody i protokołu z mediacji właściwym organom. Tak, aby móc finalnie zamknąć tą sprawę. Będzie to jednak możliwe, jeżeli będzie korzystało się z usług profesjonalnego mediatora.
Kancelaria Adwokacka
ul. Prosta 23/2, 10-028 Olsztyn
Adwokat Maciej Karpiński
Tel. 793 104 599
e-mail: m.karpinski@olsztyn-adwokat.pl
Adwokat Patrycja Karpińska
Tel. 510 165 584
e-mail: dr.p.karpinska@olsztyn-adwokat.pl